Szkoła Podstawowa nr 12

im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach

18.06.2016r. spotkaliśmy sie po raz kolejny na Festynie Rodzinnym. Tym razem bawiliśmy sie pod hasłem "PIKNIK  EUROPEJSKI". Na scenie pojawili się nasi uczniowie, którzy przemaszerowali w rytmie melodii charakterystycznych dla krajów Unii Europejskiej, które grał kwartet muzyczny A. Quartet. Dużym zainteresowaniem cieszył się występ laureatów   "Kuźni Talentów", który pokazał, jak wielu mamy utalentowanych uczniów. Na scenie pojawiły się przedszkolaki z osiedlowych przedszkoli. Wystąpił iluzjonista P. Tomasz Kabis oraz zespół "Słoneczni". Niezaprzeczalnym hitem festynu okazało się przedstawienie zatytułowane "Królewna Śmieszka" przygotowane przez wychowawczynię klasy 1a- P. K. Rej oraz rodziców uczniów tej klasy. Podczas festynu otrzymaliśmy również prolongatę certyfikatu "Szkoły Promującej Zdrowie". Festyn trwał od godz. 10 00 do 17 30 i każdy, kto nas odwiedził, znalazł coś dla siebie. Nie zawiodła nas też pogoda, która sprzyjała świetniej zabawie. Zdjęcia z festynu można zobaczyć tutaj.

20.06.2016r. klasy IIIa i IIIb były na wycieczce w "Zaczarowanym Lesie". Odwiedziliśmy ciekawe miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do Zaczarowanego Lasu zawiozły nas "tramwaje konne". Po drodze podziwialiśmy piękne widoki, odwiedziliśmy domek Baby Jagi, rozmawialiśmy z Jasiem i Małgosią i innymi bajkowymi postaciami. Obudziliśmy nawet Śpiącą Królewnę. Zwiedziliśmy też trasę Kosmicznego Szlaku Turystycznego, gdzie odbyliśmy wędrówkę wzdłuż modelu planet Układu Słonecznego. Nasza wycieczka zakończyła się poczęstunkiem i dyskoteką. Mimo że pogodanie była najlepsza, to i tak wszyscy dobrze się bawili i z pewnością będą mile wspominać ostatnią wycieczkę w trzeciej klasie. 

W najbliższy czwartek, 23 czerwca, uczniowie klas piątych będą mogli odkupić używane podręczniki od swoich kolegów z klas szóstych.

Z dumą informujemy, że otrzymaliśmy Certyfikat "Szkoły Promującej Zdrowie", który podczas XIII Festynu Rodzinnego wręczył Dyrekcji naszej szkoły p.Tomasz Wojtasik- Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie.  

SPZ

Patronat

W szkolnym konkursie ortograficznym dla klas drugich pierwsze miejsce zajęła Julia Potocka  z klasy 2d, drugie Kinga Stepanienko z klasy 2a, trzecie Wojciech Baran z klasy 2a. Serdecznie gratulujemy.

Do konkursu przystąpiło 15 uczniów. Uczniowie pisali dyktando konkursowe i rozwiązywali test ortograficzny. Wykazali się znajomością zasad poprawnej pisowni.

Laureaci konkursu:

I miejsce         -           Agata Madejska ? klasa IIIc

II miejsce        -           Karolina Gryzik ? klasa IIIb

III miejsce       -           Nina Buk i Bartosz Kubiak ? klasa IIIa

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów.

Klasa IId i IIe odwiedziła nadleśnictwo w Katowicach. W leśnej sali edukacyjnej uczniowie mieli okazję poznać specyfikę prowadzenia gospodarki leśnej, bogactwo zasobów leśnych oraz mogli dotknąć skór różnych zwierząt, a także zobaczyć historyczny gabinet leśniczego.Atrakcją dla uczniów była także możliwość zobaczenia jak wygląda prawdziwy ul. Końcowym elementem wycieczki było ognisko dla każdej z klas.

wp

 

Przez cały semestr w świetlicy szkolnej odbywały się zajęcia dla uczniów kl.I-III pt. ?Ciekawostki sportowe?. Ich podsumowaniem był ?Quiz sportowy?, podczas którego uczniowie odpowiadali na różnorodne pytania dotyczące m. in. dyscyplin sportowych, sprzętu sportowego oraz najlepszych naszych zawodników. Konkurs pozwolił uczniom sprawdzić zdobytą na zajęciach wiedzę i zaprezentować ją na forum grupy. Potwierdził też zainteresowanie tematyką sportową wśród najmłodszych kibiców. Najwięcej punktów udało się zdobyć Tomaszowi Martyni z klasy 3c. Gratulujemy!

qsp

10 czerwca najlepsi tancerze i tancerki z klas pierwszych stanęli do rywalizacji w międzyszkolnym konkursie ?Tańczmy razem?. Zmagania tancerzy oceniało profesjonalne Jury, na twarzach którego wywołaliśmy najwięcej uśmiechów. Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce w kategorii klas I-III, zostaliśmy również okrzyknięci najbardziej ekspresyjną grupą. Zwycięzcy zostali uhonorowani pięknym pucharem, nie zabrakło słodkich upominków oraz świetnej zabawy na scenie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu! Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

 

Zapraszamy na XIII Festyn Rodzinny, który odbędzie się w naszej szkole 18. 06.2016r. ( sobota). Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Piknik Europejski". Festyn organizujemy wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. I. J. Paderewskiego, która w tym roku obchodzi 25 - lecie swojego istnienia. Jak zawsze każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy o godzinie 10 00.

Uczniowie klas II-III wzięli udział w "Świetlicowym turniej sportowym". Sprawdzili swoją szybkość i zwinność w czterech konkurencjach:zręcznościowym torze przeszkód, rzucie woreczkiem do ruchomego celu, slalomie między tyczkami z piłeczką prowadzoną kijem hokejowym oraz slalomem z piłką do koszykówki. Najlepszy czas osiągnęła Otylia Kabelis 3b -13,70 s. Kolejne miejsca zajęli uczniowie z klasy 3a: Bartosz Kubiak oraz Tomasz Komorowski. Po konkurencjach rozegrany został mecz w "Dwa ognie". Wszyscy uczestnicy turnieju wykazali się dużą sprawnością fizyczną oraz duchem sportowej rywalizacji. 

ts

Nadszedł czas na rozwiązanie konkursu plastycznego pt."Tajemnice głębin Bałtyku".

Uczniowie klas I-III wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające morski świat.

Komisja konkursowa przyznała nagrody dla następujących uczniów:

Małkowski Juliusz 2B

Szymczak Julia 1A

Dylla Antonina 1B

Wyróżnienia otrzymały:

Jamrozik Julia 1C

Cieślik Eliza 1F

Serdecznie gratulujemy laureatom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

b

30 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny dla uczniów klas szóstych "Mistrz Matematyki". Laureaci konkursu:

I miejsce ? Alicja Madejska ? klasa 6 c;

II miejsce ? Mateusz Gajdzik ? klasa 6 a

III miejsce ? Paweł Wolny ? klasa 6 a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zachęcamy uczniów klas III do udziału w szkolnym konkursie ortograficznym. Regulamin jest dostępny tutaj.

Tegoroczny "Sportowy Dzień Dziecka" w naszej szkole przebiegał pod hasłem INTEGRACJA. Poszczególne turnieje były tak skonstruowane, aby drużyny miały w swoim składzie zawodników z różnych klas i poziomów, aby uczniowie starsi współpracowali z młodszymi.

W klasach I-III odbył się turniej gier i zabaw, w którym wzięło udział 6 drużyn. Zwyciężył zespół POMARAŃCZOWY w składzie: Ula Słupska(3b), Tomek Marquart(3c), Ala Szczepanowska(2b), Tomek Gwiazda(2e), Zuzia Małyszczuk(1e).

Dziewczęta z klas IV-VI grały w przerzucankę siatkarską, wygrała drużyna CZERWONA: Dalia Albe Slabi(6a), Aneta Podemska(6c), Julia Stefańczyk(5a), Sara Delattre(5b), Hania Wójcik(4a), Zuzia Jakubiec(4b). 

Chłopcy z klas IV-VI rywalizowali w piłkę nożną, zwyciężyła drużyna CZERWONA: Kacper Fichna(6a), Artur Koza(6b), Karol Łebek(5a), Piotr Mielcarz(5b), Szymon Kurek i Krzyś Łapot(4a), Łukasz Kasica(4c).

Klasy młodsze rozegrały na poziomach turniej dwóch ogni, w klasach I 6-latków wygrała 1a, 7-latków 1e, w kl. II 2a, w kl. III  3c.

Poza tymi zawodami odbyły się także konkurencje indywidualne (rzut do celu, bieg na czas, strzał na bramkę, przeskoki na skakance), w których mogli się sprawdzić wszyscy uczniowie pod okiem nauczycieli sędziujących.

Dopisała pogoda, rozbrzmiewała muzyka, można było także potańczyć.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i osiągnięć.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

 2 czerwca klasy IIIa i IIIb były w Teatrze Ateneum na spektaklu pt.
"Miłość do trzech pomarańczy". Spektakl powstał na motywie
włoskiej baśni Carla Gozziego. Znaleźliśmy się w magicznym królestwie
Karo, gdzie spotkaliśmy księcia Tartaglię, złą czarownicę, dobrego
maga, podstępnych dworzan i zabawnych służących. Inscenizacja
łączyła żywy plan, maski i lalki. Zaskoczeniem był fakt, że
niektórzy aktorzy posługiwali się śląską gwarą. Sztuka miała
szczęśliwe i pouczające zakończenie i bardzo nam się podobała.

19 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Matematyczny dla uczniów klas piątych o Tytuł "Mistrza Rachmistrza".

Laureaci konkursu:

             I miejsce ? Tytuł "Mistrza Rachmistrza" - Szymon Molicki ? klasa 5 b

I miejsce ? Tytuł "Mistrza Rachmistrza" - Kamil Walter ? klasa 5 b

III miejsce ? Filip Słabiak - klasa 5 c

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

                                  Organizatorzy - nauczyciele matematyki

                                            Barbara Kaczmarczyk i Mateusz Motyl

30.05.2016 r. (poniedziałek) o godzinie 16.30 dzieci z klasy I c wspólnie z wychowawczynią przygotowały przedstawienie z okazji Dnia Mamy i Taty. Wcieliły się między innymi w role sędziów rozstrzygających spór, kto jest dziecku bardziej potrzebny mama czy tata? Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim rodzicom, którzy zostali później zaproszeni przez wychowawczynię i dzieci na słodki poczęstunek do stołówki szkolnej, gdzie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane prezenty.

Zdjęcia będzie mozna obejrzeć tutaj.

17 maja 2016 r. dzieci klas Ie i If pojechały na wycieczkę do Tarnowskich Gór do Zabytkowej Kopalni Srebra. Na początku udaliśmy się do Sztolni Czarnego Pstrąga, która  znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie odbywa się ruchem wahadłowym. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. Zwiedzanie polega na przepłynięciu łodziami 600 metrowego odcinka sztolni. Jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Gdy płynęliśmy, Pan przewodnik opowiadał nam legendy i ciekawostki związane ze sztolnią.Pełni niesamowitych wrażeń wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy do kopalni. 

W kopalni zjechaliśmy klatką szybową w szybie ?Anioł? i weszliśmy w labirynt chodników. Tam spotkaliśmy się ze Skarbnikiem ? legendarnym dobrym  duchem kopalni.

Wszystkie fragmenty kopalni eksponowane były poprzez wykorzystanie ciekawych efektów świetlnych. Po zwiedzeniu kopalni nie obyło się bez kupowania  pamiątek. Zmęczeni i pełni niezapomnianych wrażeń dotarliśmy pod szkołę, gdzie czekali na nas stęsknieni Rodzice.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

 19 maja 2016 r. klasa Ie udała się do siedziby Sądu Rejonowego Katowice ? Zachód w Katowicach. Pierwsze wrażenia naszym uczniom dostarczyły czynności kontrolne pracowników ochrony, polegające na przeskanowaniu przez specjalne bramki bezpieczeństwa.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania wozu policyjnego do przewozu więźniów. Policjanci udostępnili uczniom cały radiowóz oraz przyrządy. Następnie dzieci zobaczyły salę rozpraw, biuro podawcze oraz ?niebieski pokój?, gdzie w miłej atmosferze przesłuchuje się dzieci, świadków różnych przestępstw.

Następnie uczniowie uczestniczyli w symulacji rozprawy karnej. Podczas symulacji wcielili się w role procesowe: oskarżonego, prokuratora, adwokata oraz  świadków. Dodatkowych emocji dodały stroje, czyli czarne togi różniące się kolorami żabotu, lamówkami i mankietami.

Pragniemy złożyć gorące podziękowania Pani Annie Miklis, która zorganizowała tę wizytę, wprowadziła uczniów w tajniki prawa i cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania.

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

W międzyszkolnym konkursie świetlicowym ?Pippi nie jedno ma imię? wyróżnienie uzyskała Amelia Żukrowska z klasy 2c.

pp

W świetlicy szkolnej odbył się pokaz konkursowy pt. "Kuźnia talentów". Wystąpili w nim uczniowie z klas I-III zachwycając różnorodnością talentów i poziomem wykonania. Spośród kilkudziesięciu uczestników jury przyznało 3 główne nagrody oraz wyróżnienia:

I Karolina Olszewska IIIc

II Nikola Balla IIIa

III Aleksandra Łebek IIIc 

Wyróżnienia:

Julia Jania IIb, Tomasz Martyni IIIc, Zofia Olejniczak IId, Amelia Krzciuk i Oliwia Nieć Ib, Emilia Maciaszek IIIb, Aleksandra Rak Ic, Julia Kotulska i Otylia Kabelis IIIb, Antoni Świrk Ie, Jakub Pawlik IIa, Marcin Miklaszewski IIb, Hanna Gomułka i Lena Pietraszewska Ia, Zofia Kamrowska IIb, Maria Wróbel IIb, Jan Wydmuch If. 

Serdecznie gratulujemy!!!

kt

Zapraszamy wszystkie dzieci klas I do Szkolnego Konkurs Pięknego Czytania. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

17.05.2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Katowicach odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

Olga Majchrzak ( 4a) - 2. miejsce w klasach czwartych,

Kami Walter( 5b) - 1. miejsce w klasach piątych,

Małgorzata Martyni (6c) - 1. miejsce w klasach szóstych,

Alicja Madejska ( 6c) - 2. miejsce w klasach szóstych.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Przypominamy, że zgodnie z Kalendarzem Roku Szkolnego , zebrania z rodzicami odbędą się 24.05.2016r. W tym dniu sekretariat szkoły będzie dodatkowo czynny od godz. 17 00 - 19 00.

Zachęcamy uczniów klas szóstych do wzięcia udziału w konkursie matematycznym "Mistrz matematyki". Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

16 maja 2016 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Drużynowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV ?Potyczki z Królową Nauk?. Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny dwuosobowe w składzie: Zofia Owczarczyk i Piotr Gwiazda oraz Maciej John i Piotr Pawlik.

Laureaci konkursu:

I miejsce ? Paulina Schmidt i Zuzanna Strzelczyk ? Szkoła Podstawowa nr 31

II miejsce ? Maciej John i Piotr Pawlik ? Szkoła Podstawowa nr 12

III miejsce ? Mateusz Potempa i Jakub Walecki ? Szkoła Podstawowa nr 53

                                              

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

                                                                      

            Organizatorzy - nauczyciele matematyki

                                                    Barbara Kaczmarczyk i Mateusz Motyl

10 maja 2016r. rozpoczęły się zajęcia kulturowe w ramach działającego w naszej szkole Instytutu Cervantesa. Uczniowie poznają literaturę, historię, geografię Hiszpanii. Dowiedzą się, co warto zwiedzić w tym kraju oraz jak poszukiwać o nim informacji w internecie. Harmonogram zajęć dostępny jest tutaj.
 

?Mikołajek i przyjaciele?
konkurs znajomości książki J.J. Sempé i R. Goscinny ?Mikołajek?

WARUNKI KONKURSU :

Przeczytaj dokładnie powieść. 
Zestaw pytań (kartę konkursową) odbierz w bibliotece szkolnej 
Odpowiedz pisemnie na pytania.
Podpisaną kartę konkursową oddaj w bibliotece szkolnej 
do dnia 31 maja 2016 r.

ZAPRASZAMY !
Czekają ciekawe nagrody

rys

Klasa Ie wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do pizzerii ?Dominium? na specjalne warsztaty dotyczące przygotowania pizzy opartej na tradycyjnej włoskiej recepturze. Uczniowie mieli okazję poznać z bliska proces powstawania pizzy, uczyli się samodzielnie przygotować placki i fachowo je podrzucać, tak jak to robią mistrzowie. Warsztaty zakończyły się degustowaniem zrobionej przez wszystkich uczniów pizzy. Smakowała wyśmienicie! Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy, gadżety i kupony rabatowe do pizzerii ?Dominium?. Zdjęcia dostępne są tutaj.

Uwaga, to już jutro. Przypominamy o kolejnej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się już 14 maja. Katowickie placówki przygotowały wiele ciekawych ofert dla zwiedzjących w każdym wieku. Szczegółowe informacje znajdziecie, wpisując w przeglądarce Noc Muzeów Katowice 2016.

Zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w konkursie plastycznym ?Tajemnice głębin Bałtyku?.

Organizator konkursu: Świetlica szkolna.

Cele konkursu:

- kształtowanie wyobraźni plastycznej inspirowanej tematyką morską,

- rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne
w różnych materiałach, technikach i formach,

- popularyzowanie wiedzy o Morzu Bałtyckim.

Warunki uczestnictwa:

- format pracy: dowolny (A4, A3),

- technika prac: rysunek kredką, tuszem, węglem, malarstwo na papierze, collage (kolaż), witraż, wydzieranka - do wyboru przez uczestnika konkursu,

- praca wykonana samodzielnie przez ucznia powinna zawierać z tyłu metryczkę: tytuł pracy, imię i nazwisko, klasa.

Prace plastyczne należy dostarczyć do 31 maja 2016r. do świetlicy szkolnej.

Na wycieczkę do pizzerii Dominium wybrali się uczniowie z klasy IId i IIe. Mieli tam okazję posłuchać prelekcji na temat tego, skąd się wzięła pizza oraz samodzielnie wyrobić ciasto i stworzyć swoją własną pizzę.  

pd

Klasy IId i IIe odwiedziły siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat strojów i tańców śląskich oraz dodatkowo uczestniczyli w warsztatach wokalno-tanecznych. Pod koniec zajęć klasy mogły zwiedzić wieżę widokową. 

wk

Regulamin konkursu matematycznego dla klas pierwszych

 1. Termin konkursu:  23. 05. 2016 r. godz. 8. 00
 2. Miejsce: sala 1-8
 3. Czas trwania: 45 min.
 4. Ilość uczestników: po trzech z każdej klasy
 5. W konkursie biorą udział uczniowie chcący sprawdzić swą wiedzę i umiejętności z matematyki. Rozwiązują różne zadania wykorzystując dodawanie i odejmowanie w zakresie 20.
 6. O wynikach decyduje suma zdobytych punktów przez poszczególnych zawodników.
 7. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w poszczególnych klasach.
 8. Nagrodami są książki dla uczniów, którzy zajęli I, II i III miejsce.

      Organizatorzy: Bożena Węgrzyńska i Joanna Demel

Zapraszamy uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w szkolnym konkursie ?Mam talent?, który odbędzie się 25.05.2016 r. o godzinie 15.00 na stołówce szkolnej.

Konkurs skierowany jest do uczniów, którzy chcą zaprezentować na forum szkoły swoje zainteresowania, pasje, hobby, talenty. Prezentacja swoich talentów powinna mieć formę artystyczną np.: piosenka, taniec, układ choreograficzny, praca plastyczna.

Organizatorzy konkursu to: Natalia Żak, Agnieszka Sobocińska, Katarzyna Trawińska-Chowaniec. Zapraszamy do udziału w zabawie!

talent

kangur

Zachęcamy uczniów klas piątych do wzięcia udziału w konkursie matematycznym o tytuł Mistrza Rachmistrza.

Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

Otrzymalismy wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur". Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie ze zmaganiami matematycznymi. Wyniki będą dostępne tutaj.

W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski, który uznawany jest za początek Państwa Polskiego. Z tej okazji uczniowie klasy V a ,wraz z p. katechetką przygotowali krótki apel. W jego trakcie zostały nam przekazane najważniejsze informacje o Mieszku I i samym Chrzcie Polski.

                                                                                                                                                   Agata Sojka

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną "Słowniczek - Angielskie słówka na przyrodzie" przygotowaną dla uczniów klas V przez nauczyciela matematyki i przyrody - mgr Mateusza Motyla. Prezentację można pobrać tutaj.

plakatsekap

W dniu 06.05.2016r. dzieci z klasy I c zwiedziły Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Dzieci wspólnie z przewodnikiem poznały między innymi reprezentacyjne sale Urzędu ? Marmurową i Złotą. W odrestaurowanej Sali Sejmu Śląskiego zasiadły na miejscach radnych Sejmiku i zarządu województwa. Uczestnicy wycieczki mieli także niepowtarzalną okazję zobaczenia podziemi, gdzie znajdowały się schron i skarbiec oraz przechodzili jednym z tuneli ewakuacyjnych, którym można opuścić gmach Urzędu. Zdjęcia dostępne są tutaj.

5 maja 2016 r. klasa Ie była na wycieczce edukacyjnej w przychodni weterynaryjnej. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca weterynarza oraz zobaczyliśmy wszystkie znajdujące się w przychodni przyrządy i sprzęty. Pod mikroskopem oglądaliśmy sierść psa oraz pasożyty, które mogą zaatakować Nasze zwierzęta.

DSC 1683

Uczniowie klasy IIa Maja Bryła i Wojciech Baran wzięli udział w Miejskim Konkursie "Bezpieczna droga do szkoły" organizowanym przez Zespół Szkół Integracyjnych nr 1 w Katowicach.

bd

 

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to najmłodsze święto w naszym kraju. Zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20.02.2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, na Ukrainie i w Chinach. 

?Barwy ojczyste?
Czesław Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

29.04.2016r. uczniowie klas 3- 6 wzięli udział w uroczystym apelu przygotowanym z okazji 225 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja przygotowanym przez ich kolegów z klasy 6b i 6c. Zdjęcia dostępne są tutaj.

29.04.2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach akcji promującej Hokejowe Mistrzostwa Świata Dywizji 1A odbywające się w Spodku.  Uczniom z klas 4-6 została przedstawiona krótka historia dyscypliny, dwoje dzieci przebrano w sportowe stroje zawodnika z pola i bramkarza oraz dokonano prezentacji maskotek mistrzostw: Karlika, Karolinki i Karolka, które parę dni wcześniej widzieliśmy na tafli lodowiska, gdy liczna grupa uczniów wraz z rodzicami i opiekunami wybrała się do Spodka na mecz. Tutaj można obejrzeć zdjęcia.

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dzisiaj (27.04) w ważnym wydarzeniu organizowanym przez Miasto Katowice - Hokejowych Mistrzostwach Świata. Kibicowaliśmy podczas meczu Słowenia - Korea przy dużym udziale rodziców. Było suuuper!

IMAG0896

Przypominamy, że 2 maja -Święto Flagi- jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych ( w tym dniu nie ma lekcji).

Momy trzeci plac!!!

Karolina Olszewska, uczennica klasy 3 c, zajęła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ?Śląskie jest piękne?, prezentując wiersz ?Lokomotywa? Juliana Tuwima czyli ?Damfmaszyna? w przekładzie Marka Szołtyska. Gratulujemy Karolinie i życzymy dalszych sukcesów!!!!!!

dyplom

Laureaci konkursu:

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 33 149,5 p

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 66 147 p

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 65 134,5 p

IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 12 125,5 p

Naszą szkołę reprezentowały:

Lena Jaskólska z kl. 2 e, Antonina Kłosok z kl. 2 d i Martyna Zasępa z kl. 2 a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółami akcji "Posprzątaj sobie miasto", która prowadzona jest w Katowicach.

Link 1

Link 2

Link 3

I turnus 27.06.16r. ? 01.07.16r.

II turnus 04.07.16r. ? 08.07.16r.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 12 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach ogłasza zapisy na półkolonie organizowane przez naszą placówkę w ramach akcji ?Lato w mieście 2016r.?

 • miejsce zajęć ? SP 12
 • godziny zajęć 800 ? 1600 (przyjmowanie dzieci o 730)
 • zajęcia kulturalno ? oświatowe
 • zajęcia rekreacyjno ? sportowe
 • I turnus - wycieczka do Ojcowa ? Pieskowej Skały ( Jaskinia Łokietka )
 • II turnus - wycieczka do Ogrodzieńca
 • wyjście do kina
 • wycieczka po mieście
 • wyżywienie ( II śniadanie ? obiad )
 • koszt 150 pln

Zapisy (wpłaty) w sekretariacie szkoły do dnia 31.05.2016r.

Zapraszamy uczniów klas I-III do udziału w konkursie "Kuźnia talentów", który odbędzie się 17.05.2016 o godz. 10:00 w świetlicy szkolnej. Warunkiem uczestnictwa są eliminacje, które trwają do końca tego tygodnia tj. 29 kwietnia. Zgłoszenia przyjmują wychowawcy świetlicy. 

kt

W tym roku trójka naszych uczniów została wyróżniona w konkursie. 

Agata Madejska ( klasa 3c) 

1 miejsce w powiecie, 3 miejsce w regionie - wynik BARDZO DOBRY

Bartłomiej Cyparski ( klasa 5c)

13 miejsce w powiecie, 21 miejsce w regionie - wynik DOBRY

Pola Bogacz (klasa 5b)

16 miejsce w powiecie, 24 miejsce w regionie - wynik DOBRY

Gratulujemy sukcesów!

Miło nam poinformować, iz uczennica kl. Va - Hanna Waszczak zajęła II Miejsce w Wojewódzkim Konkursie na prezentację multimedialną. Opiekunem Uczennicy był mgr Paweł Omirski. Serdecznie gratulujemy! Nagrodzona prezentacja znajduje się tutaj.

dyplom hania

IMG 0678

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Został  ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.

23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej ? rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

?Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.?( Cycero)

29 kwietnia ( w piątek) odbędzie się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI TRZECIEGO  MAJA. Obowiązuje strój galowy.

 

BO NAWET ZMIENIAJĄC FRYZURĘ MOŻNA KOMUŚ POMÓC!

Lidka- uczennica klasy pierwszej -obcięła długo zapuszczane włosy i oddała je na peruki. Włosy Lidki trafiły do Fundacji Przyjaźni WeGirls pomagającej dzieciom, które tracą włosy wskutek chemioterapii lub z innych przyczyn. GRATULUJEMY odwagi i gestu przyjaźni! W nadchodzący weekend 23 i 24 kwietnia Fundacja Przyjaźni WeGirls organizuje w Silesia City Center akcję "Podaruj Włos" - to doskonała okazja żeby pomóc chorym dzieciom, bo każdy z nas może dać potrzebującym zastrzyk pozytywnej energii! Zdjęcia dostępne sa tutaj.

Alicja Madejska, uczennica klasy 6c, została Laureatką XIV Małej Olimpiady Matematycznej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 i 14 kwietnia br. odbył się Regionalny Konkurs ?Bezpieczny Małolat? współorganizowany ze Szkołą Policji w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Katowicach, o zasadach i bezpieczeństwie ruchu na drogach, w szkole, domu i na podwórku. Z 15 trzyosobowych drużyn uczniów szkół podstawowych wyłoniono 9 drużyn, które przeszły do drugiego etapu. Wśród nich znalazła się drużyna z Naszej szkoły:

Baran Wojciech IIa

Bednarska Marta Ie

Szymczak Julia Ie

Choć grupa nie zajęła pierwszego miejsca, naprawdę wzorowo reprezentowała Naszą szkołę. Po rozdaniu nagród laureatom, odbyła się pamiątkowa sesja zdjęciowa ze Sznupkiem i policjantami. Zdjęcia są dostępne tutaj.

Dnia 07.04.2016, klasa Ia była w Radiu Katowice. Wycieczkę oprowadziła Redaktor Aneta Chlebicka. Dzieci zwiedziły muzeum, brały udział w zabawie z dźwiękiem gdzie nagrały piosenkę, zwiedziły studio skąd na żywo nadawana była audycja. Zdjęcia są dostępne tutaj.

Dnia 14.04.2016, klasa Ia była w Pracowni Smaku. Zajęcia prowadziła uczestniczka Master Chef?a, Pani Jolanta Kleser. Dzieci własnoręcznie wykonały pizzę oraz soki owocowo-warzywne. Wszystko było pyszne, a wycieczka bardzo udana. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

12.04.2016r. odbyła się wycieczka edukacyjna klas I e i I f do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Wspólnie poznaliśmy warunki życia ludzi na wsi, zabytkową, drewniana zabudowę oraz kulturę i obyczaje całego regionu. Dzieci miały okazję zobaczyć drewniane domki mieszkalne, zagrody, kościół, ule, stary młyn oraz dawną szkołę. Uczniowie zwiedzili również kuźnię, w której kowale nie tylko podkuwali konie, ale także wyrywali bolące zęby. Dużą atrakcją były hodowane tam zwierzęta - owce, kozy i konie. Najciekawsza jednak była lekcja muzealna pt. ?W starej szkole.? Odbyła się w zabytkowym obiekcie, którym jest wiejska szkoła z Wapienicy.Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się jak dawniej wyglądała izba szkolna i odbywające się w niej lekcje. Zdjęcia są dostępne tutaj.

4 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas trzecich zatytułowany ?Znawca lektury ?Anaruk , chłopiec z Grenlandii?.
Pierwsze miejsce zajął Tytus Sapota z kl.3a, drugie Anna Kłosowska z kl. 3b, a trzecie Nikola Balla z kl. 3a. Wyróżnienia otrzymali Anna Dębska z kl. 3a i Jakub Jurkiewicz z kl. 3b.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział.
Nagrody zostaną rozdane na najbliższym apelu

8 kwietnia 2016 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas drugich. Przystąpiło do niego 15 zawodników. Maksymalnie można było zdobyć 29 punktów.

I miejsce - Jacek Komin, kl. 2a - 25,5 pkt
                  Marcin Miklaszewski, kl. 2b - 25,5 pkt
II miejsce - Konstanty Popielak, kl. 2b - 25 pkt
III miejsce - Julia Potocka, kl. 2d - 23,5 pkt

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jacek Komin, Marcin Miklaszewski i Konstanty Popielak będą reprezentować naszą szkołę wMiędzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas drugich "Mali Mistrzowie Matematyki" pod hasłem " Rusz głową mały Pitagorasie".

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna w Katowicach informuje, że rozpoczyna nabór rodziców uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na spotkanie ?Szkoły dla Rodziców?. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie SPR w Katowicach przy ul. Okrzei 4.

Planowane rozpoczęcie spotkań w ramach ?Szkoły dla Rodziców? wrzesień 2016r.,  po zebraniu odpowiedniej liczby osób (12-15).

W celu zapisania się na zajęcia prosimy o kontakt z sekretariatem poradni pod numer telefonu   32/258-35-12. Więcej informacji znajduje się tutaj.

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, KOLEDZY I KOLEŻANKI

Za każdą kredkę, klej, farbki, nożyczki, mazak, kolorowanki itd., przekazane z uśmiechem na twarzy DZIĘKUJEMY!!! Miło było patrzeć jak z zapałem i entuzjazmem przekazywaliście dary na szczytny cel, a nasza paczka powiększała się w szybkim tempie. Prezenty przekazałyśmy Fundacji ISKIERKA, która obdarowała nimi dzieci na oddziałach szpitalnych w Waszym imieniu. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

W dniu 12 lutego 2016r. odbyła się wycieczka edukacyjna klasy 1 d do siedziby Sądu Rejonowego Katowice ? Zachód w Katowicach. W programie nauczania dzieci szkolnych odbywają się zajęcia dotyczące zapobieganiu przemocy, w ramach tego ?maluchy?  zwiedzały gmach budynku Sądu przy ul. Warszawskiej w godzinach jego urzędowania. Spotkania takie mają na celu zapoznanie dzieci z istotą pracy Sądu, ukazanie im ?tajemnic? sali sądowej, przedstawienie specyfiki pracy poszczególnych zawodów prawniczych ? sędzia, adwokat, prokurator. Dzięki połączeniu zwiedzania i warsztatów wiedza przekazywana dzieciom odbyła się w bardzo atrakcyjnej formie. Na sali rozpraw dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi sędziowie, adwokacji i prokuratorzy.

sąd 2

reczna

Dyplom

Dzieci z klas I-III uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ?Pokonaj cukrzycę!", które przygotowała p. Barbara Syrek- pielęgniarka szkolna.  Podczas zajęć zdobyły podstawową wiedzę na temat choroby oraz sposobów by jej w przyszłości uniknąć. 

pc

banner

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia, który przypada 7 kwietnia poświęcony jest chorobie przewlekłej- cukrzycy. Cierpi już na nią około 350 mln ludzi. Stanowi ona nie tylko poważne obciążenie dla gospodarki i systemu ochrony zdrowia. Może doprowadzić do rozwoju chorób układu krążenia, utraty wzroku, niewydolności nerek, a w przypadku braku leczenia nawet śmierci. Niepokojące jest, że rozpowszechnienie cukrzycy rośnie we wszystkich grupach wiekowych. W niektórych państwach choruje już 10- 12% populacji. Nasilenie epidemii cukrzycy jest ściśle związane z wyraźnym trendem wzrostu nadwagi i otyłości, niezdrowego sposobu żywienia, braku aktywności fizycznej i trudnych warunków społeczno- ekonomicznych. Głównym celem profilaktyki jest zmniejszenie czynników ryzyka. Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji wychowawczych otrzymają podstawowe informacje o chorobie, jej typach oraz sposobie leczenia i zapobiegania.Swoją wiedzę można również uzupełnić odwiedzając stronę Światowej Organizacji Zdrowia: http://www.who.un.org.pl/aktualnosci.php?news=163&wid=12&wai=&year=&back=/

cukrzyca 

 

Zajęciami pt. "Co jeść, żeby zdrowym być" zakończyliśmy w świetlicy szkolnej "Miesiąc dla zdrowia". Uczniowie z klasy Ib biorąc udział w tych zajęciach zapoznali się z "Piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej", a podczas zabaw przyswoili sobie informację o witaminach oraz produktach, w których one występują. Dzieci brały również udział w konkursach oraz dyskusji z pielęgniarką szkolną, dlaczego należy przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Podsumowaniem spotkania były prace plastyczne wykonane za pomocą szablonów owoców i warzyw.

piramida

Weronika Guzy z klasy I Fzostała laureatką konkursu plastycznego na ?Pocztówkę z wymarzonych feriizimowych ze Sznupkiem? promującego bezpieczeństwo. Uroczysty finał konkursu odbył się w PałacuMłodzieży w Katowicach. Z rąk Policjantki z Wydziału Prewencji oraz Sznupka Weronika otrzymała dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy!

Bez tytułu

Zapraszamy do zapoznanaia się i uczestnictwa w Konkursie matematycznym dla uczniów klas drugich. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

W Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas III - "W krainie matematyki"- uczennica naszej szkoły - AGATA MADEJSKA z klasy 3c zajęła I miejsce.

MIKOŁAJ MAZUR z klasy 3b zajął IV miejsce - otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

IMAG0870

Zapraszamy do zapoznanaia się z listem Rzecznika Praw Dziecka skierowanym do uczniów klas VI. List jest dostępny tutaj.

Grupa uczniów z klasy 2a gościła w MBP nr 23 na zajęciach pt. ?Oddając krew stajesz się bohaterem?. O honorowym krwiodawstwie, znaczeniu krwi oraz potrzebie dzielenia się nią z innymi, rozmawiała z dziećmi przedstawicielka Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Uczestnicy zajęć otrzymali drobne upominki i zostali poproszeni o zachęcanie dorosłych do oddawania krwi-bezcennego lekarstwa, którego nie można kupić w aptece.

kk

"Oby nam łaskawe nieba,
Darów swoich nie szczędziły,
Oby nam nie brakło chleba,
Ani życia, ani siły,
Byśmy byli litościwi,
W Bogu mogli się weselić,
I wszystkim z nieszczęśliwymi,
Jak tym jajkiem się podzielić!"

Wielu radosnych chwil podczas nadchodzącej WIELKANOCY życzy wszystkim sympatykom szkoły społeczność Dwunastki.

W dniu 22.03.2016 odbyła się w naszej szkole kolejna akcja "Zdrowa kanapka". Tym razem nauczyciele wykonali dla uczniów z klas I-VI prawie 600 smacznych, kolorowych kanapek. Na talerzach zagościła wiosna z prawdziwego zdarzenia. Uczniowie mieli również okazję, by uzupełnić swoją wiedzę na temat prawidłowego odżywiania, oglądając prezentację multimedialną. Życzymy wszystkim radosnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych oraz wiele okazji by zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

zkzk1

W marcu odbyła się prelekcja przedstawicieli Wydziału Prewencji Straży Miejskiej w Katowicach dla klas VI. Celem spotkania było uświadomienie uczniom zachowań i postaw zagrażających bezpieczeństwu małoletniego w świetle prawa. Uczestnicy poznali sposoby rozwiązywanie sytuacji trudnych oraz dowiedzieli się o instytucjach wspierających ucznia i rodzinę.

pp

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie "Śniadanie daje moc", który jest jednym z działan podejmowanych przez nas w ramach szeroko pojętej edukacji zdrowotnej.

c

 

W roku szkolnym 2015/2016 w klasach trzecich realizowany był program profilaktyczno-edukacyjny ?Nie dla czadu? informujący o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.

18 marca na podsumowanie programu odbyło się spotkanie ze strażakami. Przeprowadzili oni zajęcia praktyczne przygotowujące uczniów do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Atrakcją spotkania była możliwość obejrzenia wozu strażackiego i jego wyposażenia.

Po wykazaniu się niezbędnymi wiadomościami uczniowie otrzymali dyplomy i znaczki odblaskowe z wizerunkiem psa Żarka ? maskotki projektu.

s

Regulamin konkursu ?Bohaterowie polskich legend ? prezentacja multimedialna?

1. Cele konkursu:

- popularyzacja literatury polskiej,

- poszerzanie wiedzy na temat postaci z polskich legend,

- zachęcanie do kreatywności.

2. Zasady konkursu:

- do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 4-6;

- chętni uczniowie mają za zadanie przygotować prezentację multimedialną na temat jednego bohatera polskiej legendy ( minimum 6 slajdów);

- jedna prezentacja może być wykonana przez dwoje uczniów;

- prace (zapisane na pendrivie) należy przekazać p. Zalewskiej lub p. Kaczmarek do 31 marca.

3. Kryteria oceny prac:

- zgodność z tematem,

- oryginalność pracy,

- poprawność ortograficzna, interpunkcyjna, językowa,

- bogactwo informacji.

REGULAMIN KONKURSU

1.Cele konkursu:

- rozwijanie wrażliwości poetyckiej,

- odkrywanie młodych talentów,

- zainteresowanie uczniów poezją,

- rozwijanie umiejętności pisania wierszy.

2. Zasady konkursu:

- do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas 4-6;

- chętni uczniowie mają za zadanie napisać wiersz (minimum 6 wersów) o treści zgodnej z tematem konkursu (życie w wielkim mieście);

- prace należy przekazać p. Zalewskiej lub p. Kaczmarek do 31 marca.

3. Kryteria oceny prac:

- zgodność z tematem,

- użycie środków poetyckich,

- poprawność językowa, ortograficzna, interpunkcyjna,

- oryginalność ujęcia tematu.

18 marca 2016 r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich.                   Maksymalnie można było otrzymać 25 punktów. 

I miejsce - Agata Madejska, kl. 3c - 25 pkt
II miejsce - Mikołaj Mazur, kl. 3b - 24 pkt
III miejsce - Marcin Bystry, kl. 3c - 21,5 pkt,Jakub Jurkiewicz, kl. 3b - 21 pkt
Wojciech Cyganek, kl. 3c - 20 pkt
Bartosz Kubiak, kl. 3a - 19,5 pkt
Otylia Kabelis, kl. 3b - 19 pkt
Emilia Maciaszek, kl. 3a - 19 pkt
Hubert Straszak, kl. 3a - 18 pkt Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Agata Madejska i Mikołaj Mazur będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas trzecich.

W finale Turnieju Gier i Zabaw klas II i III zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 51 w Katowicach nasza drużyna zajęła II miejsce. Reprezentowali nas: Marta Mielcarz, Lena Master, Agata Madejska, Hania Majchrzak, Paweł Klukowski, Tomasz Gwiazda, Filip Barczyk, Julisz Małkowski, Lidia Skwira, Amelia Ziajska, Otylia Kabelis, Karolina Olszewska, Tomasz Komorowski, Bartosz Kubiak, Aleksander Bazański, Piotr Gwiazda. Gratulujemy!!!

ft

Wyniki konkursu czytelniczego dla uczniów kl. II

W ramach eliminacji do Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy ?Doktor Dolittle i jego zwierzęta? czyli co wiemy o Afryce i Wyspach Kanaryjskich, który odbędzie się w naszej szkole 22 kwietnia 2016 r. odbyły się 9 lutego eliminacje szkolne. Konkurs pt. ?Niezwykli pacjenci Doktora Dolittle? przygotowała Filia nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Laureatkami tego konkursu zostały:

I miejsce         Antonina Kłosok z kl. 2 d

II miejsce        Lena Jaskólska z kl. 2 e

III miejsce      Martyna Zasępa z kl. 2 a

Laureatki będą reprezentować naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

W dniu 13.03.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Wiosennym

w Parku Śląskim. Mimo niesprzyjającej pogody zanotowaliśmy dużą frekwencję

(ok. 80 osób), co niezmiernie nas cieszy!

Każdy uczestnik biegu został nagrodzony medalem oraz pakietem niespodzianek. Mieliśmy okazję nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również zintegrować się, porozmawiać i spotkać z rówieśnikami ze szkoły. Dziękujemy za udział w akcji i tak liczne przybycie. 

bw


18 marca 2016r. odbędzie się konkurs matematyczny dla uczniów klas trzecich. Regulamin konkursu znajduje sie tutaj.

Konkurs ?KANGUR MATEMATYCZNY? odbędzie się w czwartek 17 marca 2016 roku o godz. 9.00w salach 2?1, 2?2 i 2?4.

Karty odpowiedzi uczniowie wypełniają miękkim ołówkiem np.: B2 lub czarnym długopisem (nie wolno używać mazaków). Na konkursie nie używamy korektorów, nie dokonujemy skreśleń, nie wymazujemy. Prawidłowe wypełnienie karty odpowiedzi jest częścią konkursu.

Szkolna Komisja Konkursowa

Hałas ma ujemny wpływ na nasze zdrowie. Zmniejsza wydajność organizmu, utrudnia wypoczynek i koncentrację. Stałe oddziaływanie hałasu kumuluje się i jest negatywne dla narządu słuchu oraz systemu nerwowego. Powoduje zaburzenia snu, trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi oraz rytmu oddychania. Są to wystarczająco poważne powody by hałasu unikać, a przynajmniej minimalizować go z naszego otoczenia. O tym wszystkim opowiadała dzieciom p. Grażyna Pawlik, podczas zajęć profilaktycznych w świetlicy szkolnej. W marcu w naszej szkole szczególną uwagę zwracamy na sprawy związane ze zdrowiem. Istotnym elementem jest również nasze samopoczucie, a na to z pewnością ma wpływ przebywanie w przyjemnych, wyciszonych miejscach. Od jutra w jadalni szkolnej podczas obiadu przywita Was muzyka relaksacyjna. Spróbujmy zjeść ten posiłek bez głośnych rozmów i dodatkowych, niepotrzebnych dźwięków.

halas

Zapraszamy do zapoznania się z n/w informacją.

ogloszenie 

Serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w zbiórce charytatywnej na rzecz chorych dzieci pozostających pod opieką Fundacji ISKIERKA. Wiecej informacji znajduje się tutaj.

W zawodach pływackich szkół podstawowych reprezentacja naszych uczniów z klas V-VI zdobyła następujące medale:

I Marysia Krętosz

II Konstancja Przymus

III Adam Miłek

Wśród uczniów z klas III-IV:

I Piotr Gwiazda

II Tytus Sapota

III Łukasz Wosik

W sztafecie drużynowej dziewczyny w składzie: Natalia Pastuszka, Wiktoria Szymczak, Otylia Kabelis, Zuzanna Białas zajęły 3 miejsce, natomiast chłopcy- Piotr Gwiazda, Krzysztof Łapot, Tytus Sapota, Łukasz Piotrowski zdobyli 2 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

W marcu uczniowie klas I-III uczestniczyć będą w cyklicznych zajęciach edukacyjnych na temat zdrowia prowadzonych przez wychowawców  świetlicy szkolnej. Pierwsze z nich odbyły się pod hasłem ?Dbaj o zęby".

mzdr

W dniu 17.03.2016 środa odbędą się  spotkania profilaktyczne dla uczniów klas VI z przedstawicielami Straży Miejskiej-Prewencja pt? Małoletni w świetle prawa- profilaktyka zachowań trudnych?.

W dniu 31.03.2016 w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 odbędą się zajęcia dla klas VI pt ? Stres-jak walczyć ze stresem na egzaminie?.

W dniu 22.03.16 odbędzie się kolejna edycja Akcji Promującej Zdrowe Odżywianie ? Zdrowa druga kanapka-wiosna na talerzu? nauczyciele uczniom.

Informujemy, że w związku ze zmianami w Ustawie o systemie oświaty zostały wprowadzone zmiany w Statucie Szkoły. Zmiany oraz uchwała Rady Pedagogicznej dostępne są tutaj.

W dniu 13.03.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegu Wiosennymw Parku Śląskim. Mimo niesprzyjającej pogody zanotowaliśmy dużą frekwencję(ok. 80 osób), co niezmiernie nas cieszy!

Każdy uczestnik biegu został nagrodzony medalem oraz pakietem niespodzianek. Mieliśmy okazję nie tylko aktywnie spędzić czas, ale również zintegrować się, porozmawiać i spotkać z rówieśnikami ze szkoły. Dziękujemy za udział w akcji i tak liczne przybycie. 

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.


Zapraszamy do zapoznania się z informacją dotyczącą klasy sportowej, organizowanej w naszej szkole już po raz 12. Informacja dostępna jest tutaj.

Zachęcamy uczniów klas szóstych i ich rodziców do zapoznania się z informacjami na temat tegorocznego Sprawdzianu zamieszczonymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Zuzanna Białas z klasy IIIb zdobyła pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie na najpiękniejsza śnieżynkę organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 51 w Katowicach. Do konkursu zgłoszono 180 prac.
Serdecznie gratulujemy Zuzi i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach.

3.03.2016r. nasza szkoła zorganizowała Dzień Otwarty. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami obejrzeli sale lekcyjne, bibliotekę, małą salę gimnastyczną, pracownię komputerową i świetlicę. Dzieci wykonywały ciekawe zadania i zdobywały pieczątki, których komplet zamienił się w medal otrzymany na zakończenie wizyty. Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele odpowiadali na pytania rodziców. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego spotkania, która znajduje się tutaj.

Klasa IId przygotowała wraz z wychowawczynią przedstawienie na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. ?Grzyby?. Warto zaznaczyć, że wszyscy uczniowie samodzielnie wykonali stroje oraz niezbędne rekwizyty.

prz1

Zapraszam uczniów klas piątych i szóstych do udziału w konkursie "Spacer ulicami Katowic". Mam nadzieję, że będzie on świetną okazją do wykazania się znajomością katowickich zabytków i atrakcji turystycznych, a Wasze prace konkursowe przyczynią się do lepszego poznania Katowic przez wszystkich uczniów naszej szkoły. Na zwycięzców czekają nagrody. Regulamin jest dostępny tutaj.
Katarzyna Mielcarz

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem dotyczącym zasady przyjęć dzieci z roczników 2009 i 2010 do klas I szkoły podstawowej. Dokument jest dostępny tutaj.

W drugim tygodniu ferii szkolnych nasi uczniowie uczestniczyli w półkoloniach zimowych. Zachęcamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć.

Galeria 1

Galeria 2

Galeria 3

Serdecznie zapraszamy przedszkolaków wraz z rodzicami na Dzień Otwarty, który odbędzie się marca 2016r. od godziny 16.00 do 18.00. Gwarantujemy świetną zabawę podczas poznawania naszej szkoły.

festyn

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pobytu dzieci na zimowisku w Koniakowie. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z balu karnawałowego. Zdjęcia dostępne są tutaj oraz tu.

Walentynki tuż, tuż, dlatego świetlica zaprosiła p. Siedlecką z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 23 w Katowicach na kolejne spotkanie z cyklu ?Teatrzyk Kamishibai?, podkreślając znaczenie tego święta dla takich wartości jak koleżeństwo i przyjaźń. Pełną humoru i tajemniczości opowieść pt. ?Rower Walentynki? wysłuchały dzieci z klas I-III.

tk

Informujemy, iż rekolekcje wielkopostne w naszej szkole odbęda się w dniach 02 - 04 marca 2016 roku. Szczegółowy program rekolekcji można znaleźć tutaj.

Wszystkich uczniów klas IV - VI zapraszamy do udziału w VII Wojewódzkim Konkursie na prezentację multimedialną. Konkurs odbywa się pod nazwą ?Aktywna i sportowa 100-letnia Dąbrowa...czyli  różne formy aktywności fizycznej w Dąbrowie Górniczej na tle innych miast Śląska i Zagłębia?

Więcej informacji można znaleźć tutaj

VII ZAGŁĘBIOWSKI  KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ 

Świetlicę szkolną odwiedziły koszykarki reprezentujące AZS Uniwersytet Śląski w Katowicach. Dziewczyny zaprezentowały dzieciom film edukacyjny oraz ciekawe ćwiczenia fizyczne. Podzieliły się wiedzą na temat aktywnego stylu życia i zdrowej diety. Uczniowie dowiedzieli się również jak wygląda codzienność sportowca w zawodowym klubie. Wszyscy zostali zaproszeni na mecz, który odbędzie się w dniu 07.02.2016 o godz. 12:00 w hali MOS. Na zakończenie dzieci otrzymały plakaty wraz z autografami gości.

azs

W dniu 21 stycznia klasa 2c odwiedziła Pałac Młodzieży. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pracowni fizycznej w ramach programu"Dziecko badaczem przyrody".

?Bardzo podobało mi się, jak kręciłem korbką a piłeczka odbijała się od metalowych płytek? -Mateusz Lis

?Najbardziej podobało mi się, jak Hania i Amelka wlewały płyny i robiły ?glutka?. Był zimny i bardzo dziwny, ale fajny?. - Małgosia Kotyrba

?Mnie najbardziej podobał się eksperyment z piorunowa kulą. Jak przykładaliśmy do niej świetlówki, to się świeciły, chociaż były zepsute.? ? Wojtek Wojtyś

?Bardzo podobały mi się wszystkie eksperymenty, ale najbardziej ten, kiedy pani z koleżankami wlewały różne płyny i robiły kolorowy sok.? - Martyna Pawłowska

Zdjęcia można zobaczyć tutaj

Działamy w "Dwunastce" dopiero od września 2015r., a już odnosimy sukcesy. Zdobyliśmy II miejsce w XVI konkursie kolędowym w Świętochłowicach.

Jeśli chcesz wziąć udział w kolejnych konkursach wokalnych jeszcze w tym roku szkolnym, to zapraszamy do nasPiątki o 13:40- grupa młodsza, 17:00- młodzież.
 
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

W dniu 15.01 byliśmy na meczu Mistrzostw Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej, na meczu Chorwacja - Białoruś. Uczniowie mogli obserwować rywalizację sportową dwóch drużyn oraz korzystać z zabaw przygotowanych przez organizatorów. Zdjęcia z naszego kibicowania można znaleźć tutaj.

 

Alicja Madejska, uczennica klasy 6c, zakwalifikowała sie do finału Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zachęcamy do zakupu KALENDARZY SP12 oraz MKS-MOS
Koszt 1 szt. ? 10 zł
Zapraszamy do Sekretariatu szkoły

Międzynarodowy Konkurs ?KANGUR MATEMATYCZNY? 2016

Zapraszamy uczniów klas 2 - 6 do udziału w Międzynarodowym Konkursie ?KANGUR MATEMATYCZNY? 2016, który zostanie przeprowadzony w czwartek
17 marca 2016 roku o godzinie 9.00.

Udział w konkursie należy zgłosić nauczycielowi matematyki (uczniowie klas 4 ? 6)
lub wychowawcy (uczniowie klas 2 i 3) do środy 27.01.2016 r.

Wpisowe wynosi 9 złotych od osoby.

Wymagana jest pisemna zgoda rodzica na udział ucznia w konkursie.

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

Konkurs przeprowadzany jest w kategoriach:

?Żaczek? ? klasy 2 szkół podstawowych;

?Maluch? ? klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

?Beniamin? ? klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Regulamin konkursu, zasady organizacji oraz zadania konkursowe
z poprzednich edycji dostępne są na stronie www.ssodelta.edu.pl

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły dotyczącą organizowanych w dniach 22 - 26.02.2016 r. półkolonii zimowych. Szczegóły znajdują się tutaj.

Uczeń klasy 1f Jan Wydmuch wziął udział w wyjątkowym wydarzeniu muzycznym w Katowicach. Wystąpił na jednej scenie z największymi gwiazdami muzycznymi w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Bilety na koncert Miuosh/Jimek/Goście wyprzedały się w ciągu kilku godzin. Koncert został wydany na CD i DVD i zyskał status ?Złotej płyty?. Gratulujemy uczniowi naszej szkoły i życzymy wielu sukcesów muzycznych!

20160104 183859

Uwaga!!!! Rusza druga edycja plebiscytu na nauczyciela BOSS MENTORA I PIŁĘ!!! Od 14 do 28 stycznia można głosować w bibliotece. Każdemu przysługują trzy głosy - po jednym w każdej kategorii. Głosują uczniowie klas 4 - 6!!!! I Nowość!!!!! Wśród głosujących rozlosujemy nagrody niespodzianki!!!!!

KLASY I-III:

I miejsce ? Paweł Peter 3c
II miejsce ? Tomasz Martyni 3c
III miejsce ? Hanna Gomułka 1a 
Wyróżnienia:
 Patrycja Markiewicz i Amelia Jadwiszczok 3b 
 Zosia Madej i Aleksandra Makowska 1f

KLASY IV-VI:

I miejsce ? Weronika Rzepka 5c
II miejsce: Marek Janiec 5c
III miejsce ? Mariam Shokerin 5c

Wyniki szkolnego konkursu na najładniejszą kartkę świąteczną z życzeniami w języku angielskim dostępne są tutaj.

Do 15 stycznia przyjmujemy zgłoszenia do Ogólnopolskiego Konkursu języka Angielskiego FOX. Zainteresowani uczniowie klas III - VI  zapisują się u nauczycieli j. angielskiego. Koszt 9 zł.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Katowicach odbył się XV TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA SP 1 ?Na tropach bohaterów baśni ? baśnie z północy Europy?. Reprezentacja naszej szkoły z kl. 4 b w składzie: Wiktoria Cholewa, Maja Horecka, Dominika Janik zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

KLASY I-III: 1 miejsce: Konstanty Popielak-2B; 2 miejsce: Jan Kołodziej-2b; Szymon Kmera-3C; 3 miejsce: Tomek Wierzejski -1A; Wyróżnienia: Julia Kruk -2AKarolina Gryzik-3B

KLASY IV-VI: 1 miejsce: Natalia Pastuszka -4C; 2 miejsce: Michał Dziaćko -4A; 3 miejsce: Ania Sołtysek ? 4B; Martyna Kozak ? 6C

GRATULUJEMY!

Prace konkursowe zostały przekazane organizatorom ?Wigilii dla samotnych? i posłużą do dekoracji sali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Dziękujemy za liczny udział w konkursie.

      WYNIKI KONKURSU ŚWIĄTECZNEGO

KLASY I-III: 1 miejsce: Konstanty Popielak-2B; 2 miejsce: Jan Kołodziej-2b; Szymon Kmera-3C; 3 miejsce: Tomek Wierzejski -1A; Wyróżnienia: Julia Kruk -2AKarolina Gryzik-3B

KLASY IV-VI: 1 miejsce: Natalia Pastuszka -4C; 2 miejsce: Michał Dziaćko -4A; 3 miejsce: Ania Sołtysek ? 4B; Martyna Kozak ? 6C

GRATULUJEMY!

Prace konkursowe zostały przekazane organizatorom ?Wigilii dla samotnych? i posłużą do dekoracji sali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Dziękujemy za liczny udział w konkursie.

W dniach od 7 do 16 grudnia w naszej szkole kolejny raz uczniowie podjęli wyzwanie pisania listów i wykonania kolorowych kartek z życzeniami dla chorych dzieci ? podopiecznych fundacji ?Marzycielska Poczta?. W tym roku rozszerzyliśmy akcję i zachęciliśmy wszystkich uczniów naszej szkoły. Zainteresowanie akcją przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W sumie w szkole powstało 207 kartek i listów. Wszyscy wykazali się pracowitością, zaangażowaniem i pomysłowością. W przygotowanie listów i kartek włożyliśmy mnóstwo serca, szczerości, a przede wszystkim radości na myśl o nowych przyjaźniach i sprawieniu radości innym dzieciom. Zdjęcia z akcji można obejrzeć tutaj.

 

Wielu ciepłych chwil spędzonych w gronie najbliższych, radości, spokoju i magii Bożego Narodzenia życzą wszystkim przyjaciołom szkoły: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy SP nr 12 w Katowicach.

Klasa 2b uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej Pałacu Młodzieży w ramach programu "Dziecko badaczem przyrody". Pod nadzorem nauczyciela dzieci obserwowały i przeprowadzały między innymi doświadczenia z elektrostatyki, lepiły  kulki z piasku kinetycznego, obserwowały zachodzące reakcje chemiczne. 

pml

Uczniowie klasy IId wykonali samodzielnie piękne świąteczne kartki i napisali życzenia dla chorej Paulinki z Rybnika.

sk

 Kartki zostały wysłane, a uczniowie mają nadzieję, że życzenia poprawią nastrój i sprawią radość dziewczynce.

kp

Uczniowie klasy IId i IIe wraz z rodzicami przygotowali świąteczne prezenty dla dzieci z hospicjum "Cordis" w Katowicach. Przekażemy puzzle, gry, książeczki, zabawki i słodycze z najlepszymi życzeniami Wesołych Świąt.

ph

14.12.2015 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 zatytułowany "Mój przyjaciel". Wzięło w nim udział 42 uczniów wyłonionych w klasowych eliminacjach.Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Antonina Dylla 1b  Zofia Kamrowska 2b  Karolina Olszewska 3c

II miejsce: Aleksandra Rak 1c   Nikodem Morel 1c  Jakub Pawlik 2a   Karolina Gryzik 3b

III miejsce: Jan Wydmuch 1f  Mikołaj Walędziński 2b  Patrycja Wilgosiewicz 3b  Jakub Lewandowski 3a

Wyróżnienia:  Amelia Krzciuk 1b, Agata Prajs 2a, Hanna Majchrzak 2c, Anna Dębska 3a

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

kcz

W Międzyszkolnym Konkursie "Wiedzy o Katowicach" zorganizowanym przez naszą szkołę, w różnorodnych konkurencjach zmagały się trzy osobowe drużyny. Poza znajomością historii miasta niezbędna była również wiedza o sławnych postaciach, pomnikach oraz ulicach. Wśród zadań do wykonania było m.i. układanie na czas pocztówkowych puzzli i odszukiwanie na mapie konkretnych miejsc. Zwycięstwo odniosła SP nr 11. Naszą szkołę reprezentowały Kasia Gallas, Maja Wieczorek i Zuzanna Heisig. 

msw

Z dumą zawiadamiamy, że 12 grudnia dostarczyliśmy do magazynu na ul. Pijarskiej ponad 30 paczek, w które zapakowany był sprzęt, pościel, produkty żywnościowe, środki czystości, ubrania oraz artykuły szkolne dla wybranej przez nas rodziny w akcji ?Szlachetna paczka?. Było to możliwe dzięki Państwa wsparciu i szczodrości- podczas zbiórki zebraliśmy ponad 2800 zł, a wychowawcy klas dodatkowo zebrali od uczniów potrzebne produkty. Wiele osób zaangażowało się osobiście przekazując upominki i słodycze, pomagając w pakowaniu prezentów, czy też w zorganizowaniu transportu. Wszystkim darczyńcom, dzięki którym mogliśmy sprostać temu zadaniu, składamy serdeczne podziękowania. Swoją wdzięczność przekazuje za pośrednictwem wolontariusza także ?nasza? obdarowana rodzina, życząc wszystkim zdrowych, wesołych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia oraz przesyłając dużo całusów od dzieci- Michała, Mateusza, Roksany. Relacje z przekazania paczek oraz obrazek przesłany przez rodzinę zamieszczamy na tablicy przy wejściu do szkoły. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (foto) oraz zapoznania się z artykułem, dostępnym tutaj.

dszp

 

Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły, Martyna Zasępa z klasy 2a, zdobyła nagrodę w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Anioły- dobre duchy" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 37 w Katowicach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  10.12.2015 klasa 3 c była w Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego na koncercie ?Kolędy Świata?. Oto recenzje młodych melomanów:

?W Filharmonii Śląskiej najbardziej podobała mi się afrykańska kolęda oraz opowieści o zwyczajach wigilijnych z całego Świata?.

Agata Madejska

?Na koncercie spodobały mi się kolędy: ?Jungel Bells? oraz kolęda afrykańska. Najciekawsze były opowiadania Pani o zagranicznych tradycjach bożonarodzeniowych?.

Karolina Olszewska

?W czwartek 10.12.2015r. byliśmy z klasą w Filharmonii. Było bardzo miło i ciekawie, ponieważ wiele się dowiedzieliśmy. Pani, która prowadziła koncert, w przerwach między kolędami opowiadała o zwyczajach świątecznych na świecie. Najbardziej podobała mi się kolęda afrykańska.?

Wiktoria Hołubasz

W dniu 8 grudnia br. w świetlicy szkolnej wystąpił Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z przedstawieniem pt. "Skrzat i magia świąt". W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich występ uczniów z klas IV - Jana Gajdy i Piotra Pawlika, którzy zagrali na instrumentach znane wszystkim kolędy. Występ teatru przybliżył dzieciom tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku świetlica profilaktyczna "Promyczek" wsparła świetlicę szkolną i dostarczyła naszym dzieciom niezwykłych wrażeń.

tp

Podczas drugiego spotkania z teatrzykiem Kamishibai 4 grudnia dzieci ze świetlicy szkolnej wysłuchały słynnej "Legendy o Skarbniku", który będąc duchem wszystkich kopalń, pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Wynagradza trud, odwagę i uczciwość. Opowieść zilustrowana przy współpracy z katowicką ASP doskonale oddała klimat Śląska i przypomniała tradycje naszego regionu.

btk1

Dziewczęta z klasy 5a uczestniczyły w dn. 4-6.12.15r. w Mikołajkowym Turnieju Koszykarskim w Sieradzu i sprawiły sobie prezent, zajmując w nim drugie miejsce. W turnieju wzięło udział 12 zespołów , głównie z okolic Łodzi i Warszawy. Gratulujemy!

20151206 143622

W poniedziałek, 7 grudnia, w naszej szkole zagościł święty Mikołaj. Dzieci powitały go z wielką radością oraz ochoczo odpowiadały na wszystkie pytania. Dzięki anielskim pomocnikom dla nikogo nie zabrakło słodkiego podarunku, który jest symbolem wielkiej hojności i dobroci tego niezwykłego i szczególnie lubianego przez dzieci świętego.

IMG 0021

IMG 0017

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie "Adopcja serc", o którym pisaliśmy wcześniej. Dziękujemy wszystkim osobom, które właczyły się do akcji pomocy dzieciom w Kamerunie. List, który otrzymaliśmy od siostry misjonarki  Edyty Budynek zamieszczamy tutaj.

212. ATEBA BILOA Michel

plakata

Alicja Madejska, uczennica klasy 6c, zakwalifikowała się do drugiego etapu Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Przypominamy, że w dalszym ciągu można wspomóc akcję "Szlachetna paczka" przekazując produkty żywnościowe, środki czystości, słodycze wychowawcom klas lub do świetlicy szkolnej. Zbiórka trwa do 7 grudnia br.Serdecznie dziękujemy za każdy dar przekazany na ten cel. Na naszą paczkę czeka już 5 osobowa rodzina z Katowic.

Zapraszamy do udziału w Międzyszkolnym konkursie Wiedzy o Katowicach. Regulamin konkuru jest dostępny tutaj.

W IV Konkursie Edukacyjnym dla świetlic szkolnych uczniowie klasy 3c Agata Madejska i Tomasz Marquardt zajęli 4 miejsce. Gratulujemy!

Informujemy, że zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31.12. 2015r.

Informujemy, że konkurs plastyczny "Anioły - dobre duchy" cieszył się dużym zainteresowaniem. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

13.11.2015r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyły się XII Katowickie Prezentacje Biblioteczne. Tym razem poświęcone były Pippi- bohaterce, której przygody ciągle poznają młodzi czytelnicy. Uczniowie naszej szkoły aktywnie zaangażowali się w organizację "urodzin" niezwykłej dziewczynki, przygotowując pytania do autorów książek dla dzieci, którzy byli gośćmi uroczystości. Poniżej zamieszczamy kilka refleksji uczniów z klasy 5a:

" Kiedy przyszliśmy do Biblioteki Śląskiej, zobaczyliśmy stoiska przygotowane przez inne biblioteki. Na jednym z nich był tort z podobizną Pippi, którym później nas poczęstowano". ( Julia Stefańczyk)

"Na spotkaniu można było kupić książki za przygotowane wcześniej dukaty. Kupiłem książkę "Maltimeo" za dukata wartego 20 pin. Tak nazwałem jednostkę płatniczą w krainie Pippi". (Piotr Sobera)

" Jednym z punktów spotkania było rozdanie nagród "Guliwera". Po wręczeniu nagród zadawaliśmy pytania pisarzom książek dla dzieci, którzy byli gośćmi uroczystości. Bardzo szybko i przyjemnie minął ten dzień".

( Marta Mendak)

" Katowickie Prezentaje Biblioteczne były dla nas bardzo ciekawym wydarzeniem ze względu na spotkanie z pisarzami, którzy podpisywali swoje książki". ( Milena Mielcarz)

"Podczas urodzin Pippi odbył się konkurs na jej sobowtóra. Można było wziąć udział w warsztatach plastycznych, napić się lemoniady lub zjeść kawałek tortu. To był niezapomniany dzień" ( Jagoda Brzyska)

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za aktywny udział w zbiórce pieniężnej w dniu 17 listopada br. Wspaniale spisali się również nasi dyżurni uczniowie: Victoria Baxter 5b, Jakub Klekot 6b, Julita Mazur 5b, Oliwia Mazurczyk 5c oraz Oliwia Osypiuk 5c. Zebrane fundusze pozwolą przygotować paczkę dla potrzebującej pomocy rodziny. Równocześnie informujemy, że do końca miesiąca można nadal wrzucać datki na ten cel do puszki znajdującej się w sekretariacie szkoły. Wszelkie szczegóły oraz regulamin akcji znajdują się na stronie www.szlachetnapaczka.pl

szp

Uczniowie klasy IId w trakcie zajęć przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach projektu "Kodeks zdrowego życia" poznali piramidę żywieniową oraz dowiedzieli się gdzie można znaleźć witaminy. Klasa otrzymała mnóstwo owoców, które zostały ze smakiem zjedzone i zrobiono z nich pyszne soki.

2d

10.11.2015r. uczniowie klasy 5a uczestniczyli w zajęciach, które odbyły sie w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zamieszczamy poniżej krótkie refleksje uczestników spotkania.

"Uczyliśmy się, jak zaprogramować robota z klocków Lego i jak używać czujnika kątów. Wszystkie czynności powtarzaliśmy za osobą prowadzącą zajęcia. Program był kolorowy i łatwy w obsłudze" ( Jakub Płuciennik)

"Bardzo podobały mi się zajęcia w Pałacu Młodzieży i mam nadzieję, że kiedyś znowu tam pójdę. Nauczyły mnie, że za pomocą róznych przedmiotów można wydobywać różne dźwięki, a przy pomocy komputera sterować robotem"  .                                                                                                (  Natalia Wojciechowska)

"Podczas pierwszej części spotkania wykonalimy kilka doświadczeń. Pierwsze było dziwne. Musieliśmy wziąć kamerton i raz uderzyć nim w stół. Usłyszeliśmy cichutkie brzęczenie".

                                                                                                                         (Jagoda Brzyska)

"Zobaczyliśmy przeróżne ciekawe eksperymenty, np. obserwowaliśmy, jakie wibracje wytwarza kamerton bez pudła rezonansowego, a akie z pudłem. Okazało się, że kamerton z pudłem rezonansowym, wytwarza więcej wibracji niz bez niego". ( Piotr Iwanow)

"Zajęcia były bardzo ciekawe. Najbardziej podobało mi się w pracowni komputerowej, ponieważ mogliśmy uruchamiać za pomocą komputera małe pojazdy". ( Jakub Kłosowski)

"Jednym z doświadczen były "fale na wodzie". Musieliśmy nalać do małych plastikowych miseczek trochę wody i wziąć metronom. Następnie należało uderzyć nim o ławkę i włożyć jego końcówkę do wody, co spowodowało, że na wodzie powstały fale". ( Marta Mendak)

"Pokazy były niezwykle interesujące i na długo pozostaną w naszej pamięci".( Milena Mielcarz)

 

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w tegorocznej edycji ?SZLACHETNEJ PACZKI?. Jest to projekt mający na celu walkę z szeroko pojętym zjawiskiem ubóstwa poprzez organizowanie pomocy dla osób potrzebujących, w szczególności informowanie oraz aktywizację społeczeństwa do podejmowania działań dobroczynnych.W zeszłym roku "SZLACHETNA PACZKA" zjednoczyła 2,5% Polaków ? wolontariuszy, dobroczyńców, darczyńców oraz członków rodzin w potrzebie. Pomoc dotarła już do prawie 20 tys. rodzin, a jej wartość przekroczyła 42 miliony złotych! W organizację projektu włączyli się m.in. Bronisław i Anna Komorowscy, Kamil Stoch wraz z drużyną skoczków narciarskich, Anna Mucha, Barbara Kurdej-Szatan, Mariusz Wlazły i Jakub Błaszczykowski. Przed nami kilka ważnych kroków: wybór potrzebującej rodziny (22 listopada), przygotowanie oraz dostarczenie w odpowiednim czasie paczki (12-13 grudnia). Aby spełnić marzenia potrzebujących niezbędna jest nasza hojność i otwartość. W dniu zebrania z Rodzicami- 17 listopada przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna na ten szczytny cel. Przy wejściu do szkoły czekają na Państwa nasi dyżurni uczniowie ze specjalnie oznakowanymi puszkami. Już teraz dziękujemy za każdy wrzucony do nich grosz.

SzlachetnaPaczka

 

W międzyszkolnym konkursie recytatorskim "Strach ma wielkie oczy" reprezentanci naszej szkoły Jakub Pawlik 2a i Paweł Pieter 3c zajęli II miejsce. Gratulujemy!

recytator

WAŻNA informacja !!

Informujemy, że w bieżącym roku szkolnym nie prowadzimy zbiórki kartridży w ramach akcji ?Zbieraj kartridże ? ratuj konie? ponieważ firma GREEN PROJECT promująca tą akcję kończy swoją działalność!!!
Na pożegnanie otrzymaliśmy piękny dyplom z podziękowaniem.

dyploma

Zapraszamy do wzięcia udziału w II Konkursie plastycznym - "Anioły - dobre duchy". Regulamin konkursu można znaleźć tutaj.

Prace należy składać u swoich wychowawców do 24 listopada 2015r. Osobą koordynującą jest P. M. Zyska- wychowawczyni klasy 1e.

      kar 2     kar 3

               kar 4               kar1

Zdjęcia pochodzą ze strony http://etc.usf.edu/

13 listopada 2015r. uczniowie klas 3c, 5a i 6c wezmą udział w spotkaniu ze znanymi twórcami literatury dla dzieci i młodzieży, które odbędzie się w Bibliotece Śląskiej. Tegoroczna edycja Katowickich Prezentacji Bibliotecznych będzie przebiegała pod hasłem "Pippi ciągle młoda".

Prezentacj

6 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Dzieci przygotowały kolorowe kanapki i zdrowe przekąski. Rozmawiały z wychowawczyniami na temat roli drugiego śniadania i składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Wkrótce zamieścimy zdjęcia z tego wydarzenia.

Zbliża się Święto Odzyskania Niepodległości. Akademia z tej okazji odbędzie się w naszej szkole 12 listopada. W tym dniu obowiązuje wszystkich strój galowy.

1) W życiu I.J. Paderewskiego ważną rolę odegrały dwa zwierzątka: pająk i papuga. Podczas studiów w Wiedniu mieszkał w dwóch skromnych pokoikach niedaleko domu swojego przyjaciela Teodora Leszetyckiego. Bardzo lubił to mieszkanie. Pewnego dnia, gdy ćwiczył etiudę tercjową Szopena, mały pajączek "zjechał" po swojej nitce z sufitu nad fortepian i z uwagą "słuchał" muzyki. Gdy pianista próbował ćwiczyć inną, sekstową, pajączek powrócił na sufit. Powtórzyło się to kilka razy.

O papugę Cockey Roberts rodzina Paderewskiech "powiększyła się" w 1904r. podczas pierwszego pobytu w Australii. Ptak uwielbiał uczestniczyć w ćwiczeniach muzycznych. Potrafił siedieć kilka godzin na nodze swojego pana  i słuchać muzyki. Od czasu do czasu papuga powtarzała "O Boże- jakie to piękne".

2) Ciekawą historię ma skomponowany przez Paderewskiego menuet, który jest wynikiem pewnego żartu kompozytora. Paderewski często odwiedzał doktora Tytusa Chałubińskiego, u którego gościł znany publicysta Aleksander Świętochowski. Gospodarz i jego gość uwielbiali utwory Mozarta i prosili Paderewskiego, aby często je grał. Za każdym razem po odegraniu całego repertuaru Mozarta obaj panowie zaczynali się zachwycać: "Mozart to geniusz, nikt inny nie potrafiłby stworzyć takiej muzyki". Pewnego dnia, gdy Paderewski wrócił po takim spotkaniu do domu, siadł do fortepianu i zaczął improwizować menueta trochę w stylu Mozarta. Następnego dnia zagrał go Chałbińskiemu, który oczywiście pomyślał, że to Mozart. Nie mógł uwierzyć, że menueta skomponował Paderewski.

3) Znakiem rozpoznawczym Paderewskiego była bujna fryzura. Pewnego dnia po koncercie ktoś zapytał, dokąd zawieźć mistrza. Jedna z kobiet wiwatujących w tłumie krzyknęła: "Do fryzjera".

4) Kiedy Paderewski grał na fortepianie trudniejsze utwory, okropnie wykrzywiał twarz. Nie potrafił się od tego odzwyczaić, choć podejmował wiele prób. Zapanował nad tym dopiero wiele lat później, kiedy zobaczył, jak Strauss wykrzywia twarz.

Na podstawie "Pamiętników" I. J. Paderewskiego.

6 listopada 2015r. Patron naszej szkoły I. J. Paderewski obchodzi 155 urodziny. Uczniowie wszystkich klas rozmawiają ze swoimi nauczycielami o wartościach reprezentowanych przez Patrona oraz o roli, jaką odegrał w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Miłośnicy książek mają nie lada gratkę. W dniach 6-8 listopada 2015r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędą się Śląskie Targi Książki. Młodsi czytelnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach literackich i skorzystać z innych atrakcji. Goście Fundacji Miasto Słów będą czytać bajki, a z pomocą w dylematach lekturowych dzieciom i ich opiekunom pospieszy Literacki Ostry Dyżur organizowany przez czasdzieci.pl. Swoich autorów i książki przedstawią najpopularniejsze wydawnictwa dla dzieci. Nie zabraknie również atrakcji dla starszych "moli książkowych". Jedną z nich będzie konferencja "Moda na czytanie" . Takiej okazji nie można przegapić. Tagi są otwarte w godzinach od 10 00 do 18 00, a wstęp na nie jest bezpłatny.

 

 

Dziady to przedchrześcijański obrzęd zaduszny, który obchodzono w celu pozyskania przychylności zmarłych.W ramach obrzędów dziadów przybywające na "ten świat" dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami i kutią) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych. W niektórych rejonach przodkom należało jednak zapewnić także możliwość wykąpania się (na tę okoliczność przygotowywano saunę) i ogrzania. Ten ostatni warunek spełniano rozpalając ogniska, których funkcja tłumaczona jest niekiedy inaczej. Miały one oświetlać drogę wędrującym duszom, tak by nie zabłądziły i mogły spędzić tę noc wśród bliskich. Pozostałością tego zwyczaju są współczesne znicze zapalane na grobach. Obrzęd dziadów opisał Adam Mickiewicz w dramacie noszącym tytuł "Dziady".

Nasza szkoła przyłączyła się do konkursu "Książki naszych marzeń" organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wysłaliśmy nasze zgłoszenie w postaci filmu, który i Wy możecie obejrzeć klikając tutaj.

dyplom

W dniu 29.10.2015 klasa VC w składzie: Weronika Rzepka, Ola Bryła, Marek Janiec, Bartłomiej Cyparski, Emilia Stawowska zdobyła I Miejsce w "Maratonie Zdolności i Twórczości", zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną nr 5 w Katowicach. GRATULUJEMY!!!

"Między grobami krążymy,
czytając listę nieobecności".

Uroczystość Wszystkich Świętych pierwotnie obchodzono 13 maja.  W 731 roku papież Grzegorz III  przeniósł tę uroczystość z 13 maja na dzień 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzeszy pielgrzymów przybywających do Rzymu na wiosnę. W 837 roku Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

Pamiętajmy w tym dniu nie tylko o naszych bliskich i znajomych, którzy odeszli, ale także o tych, o których nikt nie pamięta. Zapalmy na ich grobach znicze.

cmentarz

Jak co roku nasza szkoła nie zapomina o tych najbardziej pokrzywdzonych przez los ? porzuconych i niechcianych pieskach i kotkach w schronisku.
Przez cały październik i listopad w Bibliotece szkolnej będziemy zbierać dla nich:
suchą karmę, puszki, saszetki, czyste koce, kocyki, narzuty, ręczniki, akcesoria (miski, kuwety, zabawki itp.) Zużyte tonery i tusze.
Pamiętajmy, aby podczas robienia zakupów - dodać do koszyka dodatkowo porcję dla bezdomnego psa lub kota. Dziękujemy z góry za okazanie dobrego serca i uzupełnienie miski jednemu z wielu czekających na dom psiaków i kotków.

Konkurs plastyczny
? Technika wykonania prac i wielkość dowolna
? Kategorie wiekowe: kl. I-III, i klasy IV-VI

Konkurs literacki 
? Napisz opowiadanie, wiersz lub inny tekst literacki.
? Technika pracy dowolna (mile widziane teksty komputerowe)
? Objętość pracy maksymalnie 2 strony formatu A4

Konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej
Opisaną pracę (imię, nazwisko, klasa ) składamy w bibliotece szkolnej 6 listopada.
Najlepsze prace otrzymają nagrody i będą umieszczone na wystawie pokonkursowej 
w czytelni.

"Dbaj o koty, dbaj o psy- one czują tak jak my".

Pod tym hasłem odbyło się dzisiaj spotkanie kl.I z pracownikiem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach- panią Iwoną Cięciwą.

sch

Informujemy, że począwszy od 26 października 2015r. obowiązuje w naszej szkole obuwie zmienne. Przypominamy, że uczniowie przechowują je w szatniach w płóciennych workach.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy 3a będą uczestniczyli w programie edukacyjnym "Przyroda wokół nas". Zajęcia będą się odbywać w Pracowni Biologii i Centrum Edukacji Ekologicznej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Korzystając z bogatego wyposażenia pracowni, uczniowie będą mogli wykonywać doświadczenia, oglądać preparaty pod mikroskopem, pracować przy użyciu technologii komputerowej. Tematyka zajęć w pierwszym semestrze:

-Woda- białe bogactwo,

-Gleba i jej życie,

-Jak zbudowane są rośliny?

Uczniowie poszerzą swoją wiedzę przyrodniczą i zainteresowania. Będą kształtować swoje postawy proekologiczne.

Pierwsze zajęcia odbyły się 21 października.

Przypominamy wszystkim rodzicom, iż zgodnie z kalendarzem roku szkolnego, 20 października odbędą się pierwsze w tym roku szkolnym konsultacje, które potrwają od godziny 17 30 do 18 30. Wykaz sal nauczycieli będzie wywieszony w holu szkoły.

1kwiaty3

8 października  uczniowie klas 1d i 1f wzięli udział w pierwszej części warsztatów z edukacji globalnej, których celem było ukazanie różnorodności świata, zaciekawienie dzieci innymi kulturami oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za świat. Uczniowie poszerzyli dotychczasową perspektywę, omawiając tematy związane z domem, rodziną, jedzeniem, szkołą, zwierzętami, sportem od strony mieszkańców Globalnego Południa. Na koniec postanowiliśmy stosować kilka sposobów codziennego oszczędzania wody. Z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!

9 października 2015r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach edukacyjno-profilaktycznych z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone we współpracy z Fundacją Polskich Kawalwerów Maltańskich.

Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt.

Po raz kolejny w świetlicy szkolnej będziemy zbierać dary dla bezdomnych kotków i piesków z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Katowicach.Potrzebne artykuły to:

- karma sucha dla kotów i psów,

- karma mokra (puszki, saszetki),

- zabawki dla piesków,

- wyprane koce, narzuty, pledy, ręczniki, prześcieradła itp.

th

Rozpoczynamy kolejną całoroczną zbiórkę plastikowych zakrętek dla podopiecznych Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Katowicach.

Zbieramy zakrętki  po:

- artykułach spożywczych np. mleko, kefir, śmietana, jogurt, woda mineralna, sok,

- artykułach chemicznych,

- lekach.

Dlaczego warto zbierać pojedyncze zakrętki?

- bo każde 3-5 nakrętek to 1 grosz na rzecz schroniska,

- bo każdy kilogram zakrętek to kolejna złotówka na leczenie najbardziej potrzebujących zwierząt,

- bo pomagasz środowisku: zebrane zakrętki nie będą zanieczyszczały środowiska a Ci, którzy je zbierają będą mieć satysfakcję, że w ten sposób mogą pomóc zwierzakom, które o pomoc nie potrafią poprosić.

Pierwszy transport zakrętek zebranych w czasie wakacji właśnie trafił do schroniska. Dziękujemy!!!

ODKRĘCAJ!   POMAGAJ!

pn

marysia

Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa Nr 12 w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.